Posjet Arheološkom muzeju u Splitu i Muzeju grada Kaštela
Autor: Mišo Sučević, 29. 11. 2023.

Dana 28. 11. 2023. učenici šestih razreda – članovi izvannastavne grupe „Mali arheolozi“ – u pratnji nastavnika Ivana Careva i šk. knjižničara Miše Sučevića posjetili su Arheološki muzej u Splitu, a nakon toga i Muzej grada Kaštela.

U Arheološkom muzeju u Splitu učenici su provedeni kroz postav muzeja u pratnji muzejskog djelatnika Luke Donadinija. Učenici su upoznati sa zbirkom muzeja iz antičkog razdoblja, poglavito s mnogobrojnim materijalnim ostacima iz razdoblja Salone, antičke metropole rimske provincije Dalmacije.

Nekada je Salona, smještena na području današnjeg Solina, imala čak 60.000 stanovnika te je bila jedan od najvećih gradova Rimskog Carstva. Stoga i ne čudi bogatstvo nalaza (sarkofazi, kipovi, stele, mozaici…) iz tog vremena, a koji se danas uglavnom čuvaju u Arheološkom muzeju u Splitu. Nakon što su pogledali najzanimljivije nalaze i spomenike uz objašnjenja muzejskog djelatnika, učenici su imali praktičan zadatak u obliku edukativnog kviza koji su uspješno riješili.

Također smo u Arheološkom muzeju u Splitu posjetili i muzejsku knjižnicu koja sadrži vrijednu zbirku knjiga na temu povijesti i srodnih znanosti.

Nakon toga smo se uputili u Muzej grada Kaštela. U muzeju nas je dočekao ravnatelj muzeja Ivan Šuta te muzejski pedagog Mario Klaić. Potom su naši učenici provedeni kroz zbirku muzeja gdje su razgledali razne muzejske izloške, ponajviše iz razdoblja antike, ali i iz kasnijih razdoblja.

Tako su mogli vidjeti amfore, nakit, čaše, pribor za jelo, razne ukrasne predmete, kopče, alate, oružje, odjeću, itd., a koji su nađeni na području današnjih Kaštela. Sve nam to svjedoči o bogatoj i dinamičnoj povijesti ovih prostora.

Nakon toga su učenici imali priliku gledati i virtualni prikaz izložbe „Potopljeni Sikuli“ kroz koju je prezentirana virtualna rekonstrukcija antičkog grada Sikuli nekada smještenog na području današnjeg Resnika, a koja se gleda preko VR naočala Oculus 2.

Puni dojmova tog dana, te obogaćeni novim znanjem i iskustvima, uputili smo se nazad u našu školu. Nadamo se da ćemo uskoro ponoviti ovo iskustvo te opet posjetiti muzeje koji čuvaju vrijedne i zanimljive spomenike kulturne i povijesne baštine.