Čuvari baštine u OŠ prof. Filipa Lukasa
Autor: Ana Vukadin, 5. 5. 2023.

Iako se kosti svetoga Felicija već 219 godina nalaze u Kaštelima, većini učenika, ali i učitelja OŠ prof. Filipa Lukasa, ovaj svetac dosad je bio potpuno nepoznat kao i običaji vezani uz njegovo štovanje. Stoga smo u OŠ prof. Filipa Lukasa odlučili provesti projekt o štovanju sv. Felicija u Kaštel Starom.

Prijavili smo se na natječaj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u okviru njihova programa Čuvari baštine, u kojem smo također sudjelovali prošle godine. Koordinatorica projekta je Irena Pera, učiteljica glazbene kulture, a u realizaciji su sudjelovali učenici i učitelji razredne i predmetne nastave.

Projekt se odvijao u nekoliko etapa. Najprije je grupa malih istraživača proučila dostupnu literaturu o sv. Feliciju. Uz pomoć starijih sumještana, prvenstveno barba Roka Puljasa, i župnika Kaštel Staroga, don Franka Prnjaka, učenici su dokumentirali sve što su saznali te pripremili tekst za izradu brošure.

Uslijedila je druga etapa projekta, izrada brošure, u kojoj je sudjelovala skupina malih informatičara zajedno s učiteljicom informatike. Dok su mali informatičari dizajnirali brošuru, dvije skupine učenika, uz pomoć svojih učiteljica, prevodile su brošuru na njemački i engleski jezik.

U trećoj etapi mali informatičari izradili su mrežnu stranicu projekta. Istovremeno je skupina učenika u crkvi sv. Ivana snimila kratki film o štovanju sv. Felicija, a za montažu i obradu zvuka također su bili zaduženi učenici.

Uslijedilo je učenje pjesama koje se tradicionalno izvode uoči i na sam blagdan sv. Felicija. Školski zbor je uz pomoć kantača župe Kaštel Stari naučio pjevati pučki napjev O, kaštelanski narode. Učiteljica glazbene kulture je pjesmu Bože, ki svojm vojnikom I. Bozzottija prilagodila za izvođenje školskog zbora. Kako zvuči školski zbor možete poslušati na mrežnoj stranici projekta, ali i na sljedećim poveznicama https://youtu.be/cCGifKt4Y0I i https://youtu.be/HiCHgX0e8mo

Tijekom projektnog dana u OŠ prof. Filipa Lukasa učenicima i učiteljima predstavljen je projekt Štovanje sv. Felicija u Kaštel Starom. Nakon toga uslijedile su razne aktivnosti koje su razrednici, u suradnji s predmetnim učiteljima, provodili sa svojim učenicima. Tako su nastale replike zavjetnih darova, slike pročelja crkve sv. Ivana Krstitelja, kviz, foto reportaže… Dio učeničkih radova otisnut je na platnene vrećice tehnikom cijanotipije.

Osim što je predstavljen unutar škole, projekt je predstavljen župljanima Kaštel Starog, direktorici Turističke zajednice Grada Kaštela i Muzeju grada Kaštela. Brošura Štovanje sv. Felicija u Kaštel Starom našla  je svoje mjesto i u zavičajnoj zbirci Gradske knjižnice Kaštela.

Sada, kada smo na samom kraju projekta, možemo reći da je iza nas veliki trud i rad, ali smo jako zadovoljni napravljenim. Vrijeme u kojem živimo obilježava tehnološki napredak i brzi protok informacija. Međutim, ponekad je potrebno usporiti i zaustaviti se; promisliti o onome što je bilo nekada; izvući iz ladica prošlih vremena priču, legendu, igru, običaj, ne dopustiti da se zaboravi. Nadamo se da smo u tome uspjeli i ovim našim projektom sačuvali jedan djelić kulturne baštine našega mjesta.