Dana 11. prosinca 2024., učenici 6. D razreda su prisustvovali predavanju na temu online nasilja, govora mržnje, groominga, sextortiona i sextinga. Predavanje je održala pedagoginja Ljiljana Čulić iz Centra za sigurniji internet, koja je na vrlo pristupačan način objasnila ove važne i osjetljive teme te naglasila važnost odgovornog ponašanja na internetu.
Zašto je bitno paziti s kim smo u kontaktu na internetu?
U današnjem digitalnom dobu, internet je postao neizostavan dio života svakog učenika. No, uz sve prednosti koje pruža, krije i mnoge opasnosti. Učenici, osobito mlađe dobi, nerijetko nisu svjesni tko se zapravo nalazi “s druge strane ekrana”. U virtualnom svijetu lako je prikriti pravi identitet, što zlonamjernim osobama omogućuje manipulaciju i iskorištavanje djece i mladih.
Pedagoginja je naglasila kako je ključno:
- Ne dijeliti osobne informacije s nepoznatim osobama,
- Biti oprezan pri sklapanju novih online prijateljstava,
- Razgovarati s odraslima ukoliko se naiđe na sumnjivo ili uznemirujuće ponašanje.
Pojmovi koje trebamo znati
- Grooming
Grooming je proces u kojem odrasle osobe putem interneta stvaraju povjerenje s djecom kako bi ih manipulirale i iskorištavale, najčešće u svrhu seksualnog zlostavljanja. Ovakvi pojedinci postupno pridobivaju povjerenje djeteta, komplimentima i lažnim prijateljstvom, kako bi kasnije zatražili eksplicitne fotografije ili ih nagovorili na susret.
- Sexting
Sexting se odnosi na slanje ili primanje seksualno eksplicitnih poruka, fotografija ili videozapisa putem interneta ili mobitela. Ono što se često zanemaruje jest da takav sadržaj može biti zloupotrijebljen i distribuiran bez pristanka, što dovodi do ozbiljnih posljedica za privatnost i ugled osobe.
- Sextortion
Sextortion je vrsta iznude u kojoj zlonamjerna osoba prijeti žrtvi objavljivanjem eksplicitnog sadržaja ukoliko ne ispuni određene zahtjeve. Početna povjerljivost pretvara se u prijetnju, što kod žrtava izaziva osjećaj straha, srama i bespomoćnosti.
Opasnosti u online svijetu
Pedagoginja je upozorila kako su upravo djeca i mladi najranjiviji u virtualnom okruženju. Između ostalih, izdvojila je sljedeće opasnosti:
- Online nasilje – vrijeđanje, ponižavanje i izrugivanje putem poruka, komentara ili objava,
- Govor mržnje – širenje negativnih, diskriminirajućih poruka usmjerenih prema određenim osobama ili grupama,
- Manipulacija i zloupotreba – zlonamjerno prikupljanje osobnih podataka, lažno predstavljanje i iskorištavanje djece i mladih.
Kako se zaštititi?
- Razgovarajte s odraslima – Roditelji, učitelji i stručne osobe uvijek su tu da pruže pomoć i podršku.
- Budite oprezni pri dijeljenju informacija – Ne otkrivajte svoje ime, adresu, školu ili bilo kakve osjetljive podatke.
- Prijavite sumnjive aktivnosti – Ukoliko primijetite ili doživite neugodno ponašanje, prijavite ga odrasloj osobi ili nadležnim službama.
Zaključno, važno je biti svjestan da internet nije uvijek sigurno mjesto. Oprez, odgovorno korištenje i otvoren razgovor s odraslima ključni su zaštitni koraci protiv opasnosti koje vrebaju online.
Centar za sigurniji internet ostaje otvoren za sva pitanja i pružanju pomoći onima koji se osjećaju ugroženo u digitalnom svijetu.
Razrednica 6.d razreda
Ivana Čerina Cecić, mag. educ. biol. et chem.