« Srpanj 2020 »

Školski list RUSMARIN

1. POVIJEST RUSMARINA

Prvi broj Rusmarina tiskan je 1995. godine.

Glavni urednik je bio Ilija Paradžik, a u uredništvu je surađivala i nastavnica Fani Ševo. Ispočetka je Rusmarin izlazio dva puta godišnje, u svibnju i prosincu, a od 20. broja počinje izlaziti jednom godišnje, u lipnju.

Od 2007. godine (24. broja) glavni urednik časopisa postao je nastavnik Mijo Sučević.

Prvi broj Rusmarina je dobio priznanje za reportažu Od Starog do Venecije. Osvojili smo drugo mjesto u konkurenciji 136 školskih listova osnovnih i srednjih škola.

2002.,2003. i 2006. godine sudjelovali smo na LIDRANU, na državnoj smotri te osvojili vrijedna priznanja za novinarske radove, ali i za cijeli list.

2. KAKO NASTAJE RUSMARIN

Nakon što su novinari cijelu školsku godinu marljivo prikupljali materijale za list (članke, reportaže, učeničke radove, itd.) nastavnik Mijo svaki rad temeljito pregleda te ga šalje u Studio 9 gdje se vrši grafičko oblikovanje.

Ove godine mali novinari naše škole posjetili su Studio 9 kako bi što bolje upoznali proces nastajanja Rusmarina. Gledali smo kako se oblikuju stranice, naslovnica, slike i ostalo.

Tisak Rusmarina obavila je tiskara Ekograf iz Kaštel Sućurca.

Uz glavnog urednika Miju Sučevića svake godine u stvaranju Rusmarina sudjeluje grupa malih novinara. Novinari koji su sudjelovali u stvaranju 28. broja Rusmarin su Luka Penga, Marija Barišić, Bruno Rudak, Ana Radić, Ana Grgurević, Zora – Ana Jurič, Maja Mateljan, Nina Rajčić, Iva Šustić i Karmen Rožić.

Napisale: Ana Radić, Ana Grgurević i Marija Barišić