Međunarodno istraživanje eTIMSS 2019
Autor: Mišo Sučević, 28. 3. 2018.

U srijedu i četvrtak, 21. i 22. ožujka 2018. godine, u našoj je školi provedeno istraživanje eTIMSS 2019 čiji je nositelj Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje. eTIMSS 2019 je Međunarodno istraživanje trendova u znanju Matematike i Prirode i društva.

U ispitivanju je sudjelovao 41 učenik četvrtih razreda naše škole. Ispitivanje je provedeno u 4.b i 4.d razrednom odjelu.

Uz Hrvatsku, više od 60 zemalja sudjeluje u ciklusu eTIMSS 2019.

U svakom odabranom razredu učenici su rješavali eTIMSS ispit elektroničkim putem. Uz ispite, učenici su popunili i dva Upitnika za učenike, jedan elektroničkim putem, a drugi na klasičan način, korištenjem papira i olovke.

Svaki je učenik dobio po jedan primjerak Upitnika o učenju u ranoj dobi koji je namijenjen njihovim roditeljima. Također, za učitelje tih razrednih odjela te za ravnatelja škole su pripremljeni upitnici koje su popunili elektroničkim putem.

Važno je napomenuti da istraživanje eTIMSS nije namijenjeno vrednovanju pojedinih učenika, učitelja ili ravnatelja. Niti jedan podatak koji može poslužiti identifikaciji pojedinog učenika, učitelja ili ravnatelja neće biti objavljen. Podaci koji se prikupljaju u istraživanju služe za praćenje obrazovnih sustava i pružaju informacije bitne za oblikovanje obrazovne politike bez otkrivanja identiteta ispitanika.

Finka Ivanović, pedagoginja