Debatni klub naše škole na prvom KP Open turniru ove školske godine
Autor: Mišo Sučević, 20. 12. 2021.

Vrijedni učenici naše škole aktivno su se uključili u rad Debatnog kluba. Od početka godine učili su debatirati. Na KP Open turniru pokazali su zavidnu razinu govorenja, slušanja, kritičkog razmišljanja i suradničkog učenja.

Na turniru koji se održao preko zoom platforme u dva termina 27. 11. i 4. 12. 2021. godine debatirali su na zadanu tezu Treba zabraniti serije koje prikazuju kriminalce kao glavne likove.

Naša škola na Turniru je sudjelovala s 4 ekipe.

Kaštela 1

1. Petra Mrše, 8.b
  2. Lara Krečak 8.b
  3. Mia Grgantov, 8.b

Kaštela 2

1. Diana Brko, 6.e
  2. Angelina Radić, 7.d
  3. Toma Pivac, 7.d

Kaštela 3

1. Ljubica Agić, 8b
  2. Ivana Čondić Begov, 7.a
  3. Roko Bojanić, 7.a

Kaštela 4

1. Ana Gradski, 7.a
  2. Petra Plazonić, 7.b
  3. Tonka Bavčević, 7.b

Pohvale svim debatantima koji su na najbolji mogući način predstavili školski debatni klub i našu školu.

Ljubica Agić zauzela  je 9. mjesto između 114 debatanata. S obzirom da je ovo njen prvi nastup, rezultat je odličan i vrijedan pozornosti.

Pohvale i svim ekipama, najprije na hrabrosti, a onda i na vještini debatiranja koju su pokazali.

A sada nekoliko riječi o KP debati

Debata je formalizirana, strukturirana i argumentirana rasprava na unaprijed zadanu temu u kojoj se suočavaju dvije suprotstavljene strane – afirmacijska i negacijska s točno definiranim zadacima. Cilj afirmacijske ekipe je dokazati zadanu tezu nudeći za nju čvrstu argumentaciju, dok negacijska ekipa mora osporiti istu tezu svojim argumentima i pobiti afirmacijske argumente nudeći protuargumente (Lukić, 2013).

Debata u ovom formatu traje ukupno 60 minuta, a sastoji se od govora pojedinih govornika te unakrsnih ispitivanja u kojima se susreću članovi suprotstavljenih ekipa. Prvi govornici svake od ekipa imaju govore u trajanju 6 minuta, a drugi i treći govornik 5 minuta, dok unakrsna ispitivanja traju po tri minute.

Ovo je jedan od oblika KP debate, ujedno i najčešći. U ovom formatu ekipe se sukobljavaju oko neke teme i onda svaka strana pokušava opravdati svoj stav sa svog vrijednosnog stajališta. Afirmacijska strana mora obraniti svoju argumentaciju dok negacija mora dokazati da afirmacijski argumenti ne stoje. Negacija također mora obraniti svoje argumente koje afirmacija napada. Sudac odlučuje koja je ekipa bolje obranila svoje vrijednosti i u većoj mjeri dokazala kako argumenti suprotne strane no stoje.

Finka Ivanović, voditeljica debatnog kluba