Eko škola - aplikacija

EKO - PANO

E-savjetovalište

Vremenik za šk. god. 2018./2019.

Zajednica učitelja koji uče

TED ideas worth spreading

Dan Osnovne škole prof. Filipa Lukasa
Autor: Mišo Sučević, 29. 4. 2020.

Danas, 29. travnja 2020., obilježavamo 35. obljetnicu rada naše škole, Dan škole i rođendan Filipa Lukasa.

Filip Lukas završio je studij bogoslovije u Zadru te povijesti i zemljopisa u Austriji. Bio je i profesor ekonomskog zemljopisa na Ekonomsko-komercijalnoj visokoj školi u Zagrebu kao i dekan te visokoškolske ustanove koja danas djeluje pod imenom Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Autor je mnogih znanstvenih radova, te suautor više atlasa. U svoje je vrijeme pisao o geopolitici, što je tada bila nova znanstvena disciplina.

Zbog nekih svojih radova i političkog djelovanja Filip Lukas je nakon završetka Drugog svjetskog rata bio prisiljen izbjeći iz Hrvatske te su ga tadašnje komunističke vlasti u odsutnosti osudile na smrt. Po njemu danas nose ime ulice u Zagrebu, Zadru i Ivanjoj Reci, te naša osnovna škola.

S obzirom na trenutne izvanredne okolnosti u kojima naše društvo i škola, kao i ostatak svijeta, djeluje, ove godine, naravno, neće biti uobičajene svečane proslave Dana škole. Stoga ovim načinom čestitamo Dan škole svim našim učenicima, roditeljima i djelatnicima škole.

Nadamo se da će se situacija uskoro normalizirati te da će se svi učenici radosno vratiti u školske učionice. Također, pohvaljujemo rad naših učenika, učitelja i stručnih suradnika koji su u uvjetima izolacije i škole na daljinu uložili izvanredan trud i angažman, te pokazali da ne postoje prepreke za stjecanje novih znanja, čak i u ovim izazovnim okolnostima.

Petar Mustapić, ravnatelj