O ekskurziji
Autor: Mišo Sučević, 15. 10. 2019.

Došao je i taj, toliko iščekivan dan. 29. kolovoza dan naše ekskurzije.

U ranim jutarnjim satima okupili smo se ispred škole. Napeto smo iščekivali polazak autobusa prema Istri. Došli smo petnaestak minuta prije samog polaska. Kad su svi zauzeli svoja sjedala, autobus je krenuo iz Kaštel Staroga. Nakon petosatne vožnje, stigli smo do mjesta Lokve. Razgledavali smo zaštićenu šumu Golubinjak. Vidjeli smo štošta zanimljivo: Kraljicu šume, Ledenu špilju i sve ostale male špilje. Tamo smo doživjeli i pravu pustolovinu, iznenadila nas je nekolicina osa. Neke od nas su i ubole, ali nitko nije posebno stradao. Još smo malo šetali po šumi pa smo se vratili u autobus. Nastavili smo put prema NP Risnjak. Posjet se sastojao od šetnje stazom Leska i projekcijom filma. Tijekom posjeta čuli smo zanimljivosti o risovima, medvjedima i vukovima,najpoznatijim životinjama koje tamo obitavaju. Neke od zanimljivosti su da risova ima najmanje,vukovi su najopasniji za čovjeka dok su medvjedi većinom potpuno bezopasni. Odgledali smo film o risovima te se zaputili prema Poreču. Došli smo u hotel, raspremili se i otišli u diskoklub. Odlično smo se zabavljali,ali zabava nije bila ni približno gotova nakon diska. Neki su učenici ostali budni i nakon ponoći. U sobama smo igrali na karte i pričali kojekakve gluposti. Ujutro smo se probudili u 7:00 sati. Doručkovali smo pa se zaputili prema Puli gdje smo razgledali amfiteatar. Naučili smo dosta o gladijatorima koji na kraju ipak nisu često umirali jer su previše bili cijenjeni. Isto tako igre se nisu sastojale samo od gladijatorskih bitki, nego i od dijelova kao što su javna smaknuća. Razgledali smo Pulu te se zaputili brodom do NP Brijuni. Vidjeli smo razne životinje u safariju kao što su paunovi, fazani, slonovi i jeleni. Naposljetku smo vidjeli i papagaja Koka koji je mogao oponašati zvukove koje je čuo. Nakon povratka brodom uslijedila je vožnja do Rovinja. Razgledali smo grad i crkvu svete Katarine te se vratili u hotel. Nakon zabave u diskoteci, otišli smo u sobe. Te noći su neki od učenika, tobože, glumili spidermane i mačke. Slijedilo je spavanje i ponovno buđenje u 7:00 sati ujutro. Nakon doručka smo razgledali Poreč pa potom otišli do Motovuna. Imali smo prekrasan pogled na dolinu Mirne i na Motovunsku šumu. Obišli smo Motovun,a onda posjetili jamu Baredine koju su krasili brojni stalagmiti i stalaktiti, formirajući različite oblike. Na kraju obilaska jame došli smo i do čovječjih ribica. Potom smo posjetili zvjezdarnicu Višnjan gdje smo razgledali veliki teleskop i držali meteorit u rukama. Kao šlag na kraju, promatrali smo manjim teleskopom Sunce s njegovim prekrasnim izbačajima. Uz sutrašnje buđenje  došao je četvrti i zadnji dan naše ekskurzije. Obišli smo Roč, šetali po Aleji glagoljaša te na posljetku posjetili Hum, navodno najmanji grad na svijetu. U to nije bilo teško povjerovati jer smo ga razgledali cijeloga za samo nekoliko minuta. Imao je samo jedan restoran,a što je bilo još zanimljivije je podatak da je tamo obitavalo svega dvadesetak stanovnika. Potom smo ručali pa se zaputili prema Kaštelima. Vožnja nije bila niti malo dosadna, svi smo se zabavljali i pjevali sve do pristaništa.

Nakon sedam sati vožnje stigli smo ispred naše škole u Kaštel Starom. Svi smo uzeli svoje stvari,oprostili se s prijateljima i razrednicima i naposljetku, otišli svojim domovima. Siguran sam da će nam ova luda zabava ostaviti dubok trag u našim životima.