PROJEKTNA SURADNJA - RAZLISTAJ SE!
Autor: Mišo Sučević, 14. 6. 2021.

Povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, učenici 4.a i 4.d razreda  OŠ prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog zajedno sa svojim učiteljicama Ljubicom Klanac i Esmom Sarajčev, te učenici 4. tih razreda OŠ Ivane Brlić - Mažuranić iz Orahovice i njihovom knjižničarkom, proveli su projekt Razlistaj se!

Cilj projekta je bio razvijanje svijesti o važnosti  očuvanja prirode, o odgovornom ponašanju prema prirodi i poticanje učenika na čitanje, te izrada knjige o biljkama našeg zavičaja. Kroz projekt su ostvareni ishodi iz Prirode i društva te razna odgojno – obrazovna očekivanja.

Iako je Mjesec hrvatske knjige trajao kroz mjesec listopad i studeni, odlučili smo produljiti vrijeme provedbe projekta da bi kvalitetnije odradili zadatke, stoga je projekt trajao  od rujna do prosinca 2020. godine. Obje škole imaju status Međunarodnih eko škola te su proveli razne izvanučioničke aktivnosti. Aktivnosti smo djeci prikazali i objasnili preko alata Genial.ly,

Oko svoje kuće ili u okolici odabrali su tri biljke. Potrebno je bilo ubrati list ili cvijet biljke. Pomoću aplikacije Pl@ntNet raspoznavanje biljaka napisali su  latinski i hrvatski naziv te biljke.  Da bi aplikacija prepoznala biljku bilo ju je potrebno cijelu fotografirati.

Sušenje je svakako bio najbitniji proces. U prosjeku se biljke moraju sušiti barem dvadesetak dana, a neke biljke se suše i mjesec i više dana. Objasnili smo im kako mijenjati papir te pažljivo posložiti biljku. Nekim biljkama je bilo potrebno više vremena. Pomoću fotografija su imali objašnjen postupak.

Nakon sušenja uslijedilo je prešanje, dva povezana procesa. Postupak sušenja i prešanja je trajao oko 15 dana.

Uslijedilo je istraživanje o biljci koju su sušili te na posebnom papiru ili bilježnici napisati barem pet rečenica. Naglasili  smo da pišu svojim rukopisom  i da se ne prepiše sve s interneta. Zatim su crtali ili slikali biljke koje su proučavali, te je na kraju uslijedila  izrada knjige o biljkama našeg zavičaja.

Djeca su donijela svoje materijale, sve se posložilo, plastificiralo  te se uvezalo u knjigu. Dio oko izrade knjige većinom su obavile učiteljice.

Knjigu smo poslali OŠ u Orahovici, a oni su nama poslali svoju, te je također napravljena  u digitalnom obliku u alatu Bookcreator.

Ovaj način rada djeci je bio jako zanimljiv, uživali su projektu, posebno u prešanju i sušenju biljaka te su lakše zapamtili pojedine podatke o biljkama. Tijekom rada na projektu iz nastavnog predmeta Priroda i društvo obrađivali smo različite zavičaje Republike Hrvatske te je ovo bio odličan način da se djeca upoznaju s brežuljkastim zavičajem. Naravno, bila im je privlačna suradnja s drugima, jer je inače u svakom  projektu  važna suradnja s partnerima.

Ljubica Klanac i Esma Sarajčev